دوره مقدماتی

پیشگفتار

با سلام خدمت شما کاربران خوب سایت بخوانیم دات کام، من، مهدی مدح خوان، فعلاً در بخش آموزش زبان انگلیسی این سایت درخدمتتان هستم. به یاری خدا و با استقبال و کمک های شما عزیزان، در این سایت به صورت مداوم و در صورت امکان، هر روز درس های جدید ارائه خواهد شد (البته تهیه بعضی از درس ها بسیار وقت گیر است و ممکن است دو تا چند روز تهیه آنها طول بکشد). سعی خواهم کرد با استفاده از کلیه منابع استاندارد و پیشرفته زبان انگلیسی مانند نوشته ها، تصاویر، فایل های صوتی و تصویری قابل دانلود، موسیقی، سخنرانی ها و میزگردها، مصاحبه ها، بازی ها، فیلم ها، اخبار نوشتاری، صوتی، تصویری و ... زبان انگلیسی را به آسان ترین، لذت بخش ترین و پربازده ترین شکل ممکن به شما آموزش بدهم. درس های این سایت به صورتی تنظیم خواهد شد که زبان آموزان در هر سطحی از مهارت زبانی که هستند بتوانند بدون هیچ مشکلی از آنها استفاده کنند. شما را گام به گام از مرحله کاملاً مبتدی تا پیشرفته همراهی خواهم کرد تا زمانی که بتوانید از مهارت زبانی خود به صورت های مختلفی و به مقاصد گوناگونی استفاده کنید. البته کسانی هم که قبلاً زبان انگلیسی را تا حدودی آموخته اند، می توانند از بسیاری از نکته ها که احیاناً برایشان ناگفته مانده است، استفاده کنند.

اصلاً به چه دلیل باید از درس های این سایت استفاده کنم؟!

اگر این سؤال برایتان مطرح است که «با وجود این همه کتاب ها، نوارها، سی دی ها و دی وی دی ها و منابع زبانی دیگر اصلاً چه دلیلی دارد که بخواهم از چنین سایتی استفاده کنم؟»، باید بگوییم که یاد گرفتن زبان خارجی اصلاً شبیه یادگرفتن علوم دیگر مانند فیزیک و ریاضی نیست. اگرچه برای آموزش زبان های خارجی از جمله زبان انگلیسی هم فرمول هایی به مرور زمان به وجود آمده اند، اما پس از اینکه شما این فرمول ها را یاد گرفتید و یا یک یا چند دوره در کلاس های آموزش زبان شرکت کردید، تازه کار شما شروع می شود. پس از طی کردن این مراحل باید تا آنجا که می توانید به گفتگوها و سخنرانی های زبان خارجی گوش کنید و متون آن را بخوانید و کلمه ها و عبارت های آنها را حفظ کنید و سعی کنید که خود از کلمه ها و عبارت های جدیدی که یاد می گیرید، در گفتار و نوشتار خود استفاده کنید. به این ترتیب است که دامنه کلمه های شما روز به روز گسترده تر شده و در کل، مهارت شما در استفاده از زبان خارجی روز به روز بهتر می شود. بنا بر این، حتی اگر قبلاً در کلاس های آموزش زبان شرکت کرده اید یا در حال حاضر در چنین کلاس هایی شرکت می کنید، درس های مربوط به گوش دادن و خواندن این سایت می تواند بسیار برای شما مفید باشد و به شما کمک کند. همچنین، در آینده نزدیک که بخش های صحبت کردن و نوشتن این سایت راه اندازی شد، می توانید فایل های ضبط شده صحبت های خود را برای مدیر یا مدیران سایت بفرستید یا برای صحبت کردن به زبان خارجی با مدرس یا مدرسین سایت قرار ملاقات حضوری یا آنلاین بگذارید و همچنین می توانید نوشته های خود را برای مدرسین بفرستید تا تصحیح شده و نتیجه آنها به شما بازگردانده شود.

مراحل یادگرفتن زبان های خارجی

یادگیری هر زبان خارجی از جمله زبان انگلیسی شامل یادگیری چهار مهارت گوش کردن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن می باشد که با توجه به اینکه شخص زبان آموز چه هدفی از یادگیری زبان داشته باشد، روش و حجم آموزش آنها متفاوت است.

اگر بخواهید تنها مکالمه به زبان خارجی را یاد بگیرید، بیشتر نیاز دارید که روی مهارت های گوش کردن و صحبت کردن کار کنید و نیاز چندانی به یادگیری خواندن و نوشتن ندارید. اگرچه در این حالت هم خواندن متون و نوشتن جمله هایی که بعداً می خواهید در مکالمه های خود به کار ببرید خیلی به شما کمک خواهد کرد ولی این کار ضروری نیست. اگر علاقه ای به یادگرفتن دستور زبان (گرامر) ندارید، در این روش هیچ گونه نگرانی نخواهید داشت چون در این روش آموزش، معمولاً زبان به صورت رسمی و خشک کلاسیک آموزش داده نمی شود و تنها کاربرد کلمه ها، جمله ها و ساختارهای مختلف زبانی برای شما شرح داده می شود. برای این منظور از کتاب ها، نوارها، سی دی ها و دی وی دی ها و فایل های صوتی ویژه مکالمه استفاده می شود. برای یادگیری مهارت مکالمه، بهتر است زبان خارجی را نزد استادی یاد بگیرید چون استادتان می تواند هم مطالب شامل نوارها، فیلم ها و فایل های صوتی و دیگر منابع گوش کردنی را از نظر سطح دشواری برایتان دسته بندی کند، هم منابع فوق برنامه گوش کردنی متناسب با سطح شما را برایتان تهیه کند، هم در ساختن و ترکیب بندی جمله هایی که می خواهید در صحبت های خود به کار ببرید به شما کمک کند و هم با شما به زبان خارجی مورد آموزش گفتگو کند. اگر مایل به یادگیری زبان انگلیسی به این روش هستید و تنها مکالمه به زبان انگلیسی برایتان اهمیت دارد، درس های بخش آموزش گوش دادن (Listening) این سایت، می تواند کمک زیادی به شما در جهت یادگیری جمله هایی بکند که بعداً می خواهید در گفتار خود به کار ببرید.

روش دیگر آموزش، مناسب کسانی است که می خواهند به عنوان کارمند آشنا به زبان انگلیسی یا مترجم کار کنند، به کشورهای خارجی مهاجرت کنند، برای تحصیل، تجارت یا کارهای رسمی دیگر به کشورهای خارجی بروند و یا به هر منظور دیگری امتحان تافل (TOEFL) یا (IELTS) بدهند. در این روش، دستور زبان (گرامر) به صورت رسمی و گام به گام آموزش داده می شود تا زبان آموز بتواند متون مورد نظر خود را با رعایت کامل نکات دستوری و با ساختارهای رسمی تر و آکادمیک تر بنویسد. علاوه بر این، زبان آموز باید بتواند جمله هایی را که می خواند از نظر دستوری تحلیل کرده و غلط های موجود در آنها را پیدا کرده و اصلاح کند. همچنین، معمولاً باید گفتگوهای رسمی تری را گوش داده و بفهمد و خود نیز به صورت رسمی تری صحبت کند. در این روش تا حدودی می توان زبان را از راه دور، با مطالعه کتابها و منابع دیگر و بدون حضور مستقیم استاد یاد گرفت. البته، باز هم در بعضی موارد و فعالیت ها حضور استاد ترجیح بیشتری دارد. به هر حال، در این سایت روش دوم برای آموزش زبان به کار گرفته می شود. در صورتی که نیاز به حضور استاد را حس کردید، اگر ساکن شهر اصفهان هستید، می توانید با استفاده از اطلاعات تماس درج شده در صفحه «تماس با ما»، با من تماس بگیرید تا برای آموزش در خدمتتان باشم و در صورتی که در شهر دیگری زندگی می کنید می توانید به دنبال آموزشگاه یا ترجیحاً معلم خصوصی یا نیمه خصوصی دیگری بگردید. تا جایی که به من مربوط می شود، در هر جایی و با هر روشی که می خواهید زبان خارجی را یاد بگیرید، برایتان آرزوی موفقیت و پیشرفت سریع می کنم.

اگر سؤال یا ابهامی برایتان باقی مانده است، می توانید آن را از طریق آدرس ایمیل ذکر شده در صفحه «تماس با ما» مطرح کنید و اگر هم آماده یادگیری هستید، می توانید کار را از درس اول شروع کنید.