دوره مقدماتی

درس اول ـ الفبا و علامت های مشخص کننده نحوه تلفظ در زبان انگلیسی

در منابع نوشتاری مانند کتابها، فرهنگ لغت ها و سایت ها (مانند سایت خود ما)، لازم است که علاوه بر اینکه شکل املایی و معانی کلمه ها و جمله ها ذکر می شوند، نوع خواندن و تلفظ کلمه ها و جمله ها هم به صورتی مشخص شود. به همین دلیل، چند سیستم علامتگذاری برای نشان دادن تلفظ ها به وجود آمده است که در سطح بین المللی در کتابها و فرهنگ لغت ها از آنها استفاده می شود. بنا بر این، ما هم در این سایت از یکی از پرکاربردترین این سیستم ها استفاده می کنیم. معمولاً نحوه استفاده از این علامت ها به این گونه است که علامت های مربوط به هر کلمه یا جمله ای در جلوی آن و در میان دو خط مورب (forward slash) به این گونه /.../ ذکر می شوند. در ادامه، به معرفی دو مورد از رایج ترین این سیستم ها می پردازیم.

١ـ سیستم علامتگذاری IPA: این سیستم متعلق به سازمان بین المللی آوانگاری
(The International Phonetic Association)
می باشد که سایت آن در آدرس اینترنتی
https://www.internationalphoneticassociation.org/ قرار دارد. این سیستم دارای علامت های بسیار مفصل و پیچیده ای است که می توان به وسیله آنها صداهایی را که در کلیه زبان های زنده دنیا تولید می شوند، نشان داد. اما، خوشبختانه، برای یادگیری زبان انگلیسی به بسیاری از علامتهای پیچیده این سیستم نیاز نداریم. در ادامه، فهرستی از علامت های این سیستم را که در زبان انگلیسی به کار می روند، مشاهده می کنید. رو به روی هر کدام از آنها صدایی را که مربوط به علامت مورد نظر می باشد، با الفبای فارسی مشخص کرده ایم. همچنین، می توانید با کلیک کردن بر روی آیکون صدای مورد نظر را بشنوید. توجه داشته باشید که بعضی از این علامتها ممکن است کاملاً شبیه همدیگر به نظر برسند ولی از نظر تلفظی کاملاً با هم تفاوت دارند. مثلاً سه علامت از این علامت ها صدای «ای» را نشان می دهند و با حروف فارسی ای مشخص شده اند ولی تلفظ آنها کاملاً متفاوت از یکدیگر است. یعنی، یکی از آنها صدای ای کوتاه، یکی صدای ای متوسط و دیگری صدای ای کشیده را نشان می دهد. در صورت امکان، حتماً برای رفع ابهام به صدای تلفظ علامت مورد نظر گوش دهید.

برای شنیدن تلفظ علامت ها، کلمه ها و جمله های به کار رفته در این سایت، باید فلش پلیر شرکت ادوبی Adobe Flash Player بر روی کامپیوتر شما نصب شده باشد. اگر آیکون بلندگو را نمی بینید، این نرم افزار بر روی کامپیوتر شما نصب نشده است. می توانید آخرین نسخه فلش پلیر را از اینجا دانلود کنید. اگر برای نصب این نرم افزار، نیاز به کمک دارید لطفاً پس از دانلود اینجا کلیک کنید.

اگر از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده می کنید و پس از باز کردن این صفحه با پیام زیر مواجه شدید، دکمه "Allow blocked content" را کلیک کنید. در غیر این صورت، قادر به شنیدن تلفظ ها نخواهید بود. خطای بلوک شدن محتوای صفحه توسط اینترنت اکسپلورر

علامت تلفظ با الفبای فارسی آیکون شنیدن تلفظ لینک دانلود فایل تلفظ
ش دانلود
ژ دانلود
چ دانلود
ج دانلود
معادل فارسی ندارد (مانند ث عربی است که با تماس نوک زبان با دندان جلویی در دهان تلفظ می شود). دانلود
(ادامه درس در صفحه بعد)