دوره مقدماتی

درس دوم ـ ساده ترین جمله ها در زبان انگلیسی

فایل ها و برنامه های جانبی این سایت با افزوده شدن هر درس تغییراتی پیدا می کنند و به اصطلاح، آپدیت می شوند. اما، به دلیل اینکه شرکت سرویس دهنده خدمات اینترنتی (ISP) شما و همچنین، نرم افزار مرورگر اینترنت شما ممکن است بخش هایی از سایت را کَش (cache) کرده باشند، ممکن است شما قادر به استفاده از بعضی قسمت های سایت نباشید. مثلاً، ممکن است قادر به شنیدن تلفظ درس های جدید یا دانلود آنها نباشید. یا اینکه، با کلیک کردن لینک های جدید به درس های جدید منتقل نشوید. اگر به چنین مشکلاتی برخوردید، باید cache سرویس دهنده خدمات اینترنتی یا نرم افزار مرورگر اینترنت شما خالی شود. خالی کردن cache شرکت سرویس دهنده شما کار آسانی نیست و معمولاً پس از چند ساعت خود به خود خالی می شود. اما، برای اطلاع از نحوه خالی کردن cache نرم افزار مرورگر خود، می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

اگر از کتاب های دستور زبان فارسی دوره های راهنمایی و دبیرستان به خاطر داشته باشید، می گفتیم که ساده ترین جمله ها معمولاً از دو بخش به نام های نهاد و گزاره ساخته شده اند. در زبان انگلیسی هم ساده ترین جمله ها از چنین ساختاری تبعیت می کنند. در زبان انگلیسی به نهاد subject و به گزاره
predicate گفته می شود. در ادامه، به ذکر چند نمونه از این جمله ها خواهیم پرداخت اما قبل از آن لازم است که شما را با معنی اجزای این جمله ها آشنا کنیم. لطفاً به این نکته توجه داشته باشید که هر کلمه ای ممکن است چندین معنی مختلف داشته باشد و در فرهنگ لغت معمولاً چندین معنی برای یک لغت ذکر می شود که با توجه به کاربرد آن کلمه در یک متن خاص می توانیم تشخیص دهیم که کدام یک از معانی آن کلمه مورد نظر می باشد. همچنین، همانند فارسی در انگلیسی نیز اسم ها جمع بسته می شوند و فعل ها نیز با توجه به شخص، حیوان یا شئ مرتبط با آنها، صرف می شوند که این امر باعث تغییر در شکل این کلمه ها می شود. مثلاً، کلمه fish، که معنی آن «ماهی» است، در همین شکل خود که مفرد است، می تواند هم معنی یک ماهی خاص (مورد اشاره ما) هم معنی ماهی ها (به طور کلی و بدون اشاره به نوع ماهی خاصی) و هم معنی گوشت ماهی و غذای ماهی بدهد. صورت جمع این کلمه fishes است که آن هم می تواند چندین معنی مختلف داشته باشد. در حال حاضر، زیاد نسبت به چنین مسائلی حساس نباشید. در درس های آینده، این مباحث را به طور کامل و مفصل شرح خواهیم داد. فعلاً، همین قدر بدانید که ما در این سایت، در هر کجا آن معنی از کلمه را ذکر می کنیم که در جمله مورد ذکر، مد نظر است. به هر حال، به کلمه های مورد نظر همراه با تلفظ و معنی آنها در جمله های مورد بحث ما توجه کنید:

کلمه تلفظ با علامت های IPA آیکون شنیدن تلفظ لینک دانلود فایل تلفظ معنی
birds دانلود پرندگان
fly دانلود پرواز می کنند
fish دانلود ماهی ها
swim دانلود شنا می کنند
(ادامه درس در صفحه بعد)